Valutakurser och växlingskurser

Nedan presenteras de vanligaste valutakurserna som används på markanden. Allt om Spara har genom ett samarbete med Forex valt att erbjuda sina besökare möjligheten att få dagsuppdaterade växelkurser. Här ser du både vad Forex säljer för, köper för och hur mycket du får för 100 svenska kronor.

Kurserna uppdateras vid klockan 11 varje vardag och levereras av Forex. Observera att avvikelser kan förekomma.



Valutakurser
LandValutaperFOREX
köper
sedlar
FOREX
säljer
sedlar
100 SEK
i utländsk
valuta
AustralienAUD16.59967.263513.77
BahamasBSD17.54689.789610.21
BahrainBHD121.556725.98133.85
BarbadosBBD14.14974.948420.21
BrasilienBRL12.63873.109532.16
BulgarienBGN14.76315.300618.87
ChileCLP10.01250.01516 622.52
ColombiaCOP10.00260.003429 411.76
DanmarkDKK11.25391.368773.06
Dominikanska Rep.DOP10.18190.2143466.64
EgyptenEGP10.75741.009999.02
EurolandEUR19.383510.28789.72
FijiFJD13.95934.870020.53
FilippinernaPHP10.17070.2035491.40
För. ArabemiratenAED12.32502.646237.79
GambiaGMD10.18880.2422412.88
HongkongHKD11.10201.240280.63
IndienINR10.12310.1477677.05
IndonesienIDR1000.06350.0766130 548.30
IslandISK10.07070.08331 200.48
IsraelILS12.17562.533939.46
JamaicaJMD10.06360.07581 319.26
JapanJPY1008.17638.94271 118.23
JordanienJOD111.703513.87337.21
KanadaCAD16.44427.011414.26
KenyaKES10.07810.09661 035.20
KinaCNY11.26401.422570.30
Korea, syd-KRW10.00720.008611 627.91
KroatienHRK11.23351.388172.04
KuwaitKWD127.223532.18293.11
MalaysiaMYR12.03412.315243.19
MarockoMAD10.78121.063494.04
MauritiusMUR10.22910.2765361.66
MexicoMXN10.45360.5222191.50
NorgeNOK11.02741.122189.12
Nya ZeelandNZD16.11246.878714.54
OmanOMR121.469925.60213.91
PolenPLN12.13882.406941.55
RumänienRON12.01322.372442.15
Ryssland RUB10.12390.1571636.54
SaudiarabienSAR12.15172.534139.46
SchweizCHF18.60419.337110.71
SingaporeSGD15.89776.869014.56
StorbritannienGBP110.339711.50658.69
Sydafr RepublZAR10.61320.6901144.91
TaiwanTWD10.26110.3104322.16
Thailand THB10.23820.2794357.91
TjeckienCZK10.34890.3883257.53
Trinidad + TobagoTTD11.22511.481567.50
TurkietTRY12.80953.197731.27
USAUSD18.58959.456710.57
UngernHUF10.03040.03382 958.58
VietnamVND1000.03500.0483207 039.34
Öst KaribienXCD13.06573.666227.28
Senast uppdaterad: 2016-10-27 11:00
Omröstning
Hur blir din ekonomi 2017?:
Nyhetsbrev

Vill du få aktuella ekonominyheter och uppdateringar om vad som sker på Allt om Spara?

Registrera dig för vårt nyhetsbrev genom att fylla i din e-post i fältet nedan!

Lämna följande fält tomt

view counter
view counter
Låna pengar hos ICA Banken
view counter
view counter